تربیت
Tarbiat.Org

پرسش ها و پاسخ ها جلد پنجم
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی‏‏

تجویز طلاق

چرا در اسلام، طلاق و جدایى اجازه داده شده است؟ آیا بهتر نبود طلاق حرام مى‌شد؟
(42)در قرآن، اصلِ طلاق اجازه داده شده است؛(43) از جمله در آیه 130 سوره نساء مى‌خوانیم:
وَ إِنْ یَتَفَرَّقا یُغْنِ اللّهُ كُلَّا مِنْ سَعَتِهِ وَ كانَ اللّهُ واسِعاً حَكِیماً؛ اگر [راهى براى اصلاح میان خود نیابند و ]از هم جدا شوند، خداوند هریك از آنان را با فضل و كرم خود بى‌نیاز مى‌كند، و خداوند داراى فضل و كرم، و حكیم است.
در قرآن و اسلام سفارش‌هاى فراوانى براى جلوگیرى از وقوع طلاق انجام گرفته است. بخشى از این نكته‌ها در مسأله نشوز و داورى بین زن و مرد آمده است؛ امّا اگر ناسازگارى بین زن و شوهر به حدّى برسد كه نه خودشان بتوانند اختلاف‌هاى خود را حل كنند و نه دو داورى كه براى این كار تعیین مى‌شوند، در این صورت، محیطِ خانواده، جهنّمى خواهد بود كه زندگى در آن براى هیچ‌یك از زن و شوهر تحمّل‌پذیر نیست. اسلام اگرچه طلاق را به شدّت ناخوش مى‌دارد و مبغوض‌ترین حلال‌ها مى‌داند، راضى نیست كه زن و مردى از روى ناچارى، عمر خود را درون قفسى با نام محیط خانواده و خانه كه كانون دشمنى و اختلاف میان زن و شوهر شده است، به هدر دهند؛ از این رو سرانجام، طلاق را جایز مى‌داند.
در قرآن كریم درباره طلاق تقریباً 21 آیه آمده است كه سبك و سیاق این آیه‌ها بسیار شگفت‌انگیز و درس‌آموز است. اگرچه این آیه‌ها مسائل حقوقى را بیان مى‌دارد، سراسر از سفارش‌ها و نكته‌هاى ظریف اخلاقى آكنده است.
به هرحال، در اسلام اصل طلاق جایز است؛ امّا تا آن‌جا كه مقدور است، باید از تحقّق آن پیشگیرى كرد، و در صورت خاموش شدن چراغ مودّت و تفاهم در كانون خانوادگى،
﴿ صفحه 306 ﴾
ممنوعیّت طلاق از جهت قانونى چاره‌ساز نیست و فایده‌اى جز صدور رفتار خلاف اخلاق و نامشروع و افزایش درگیرى‌ها و مشكل‌هاى دیگر ندارد.