تربیت
Tarbiat.Org

صلوات بر پیامبر(ص)؛ عامل قدسی شدن روح
اصغر طاهرزاده

جایگاه زن در منظر پیامبر(ص)

روش پیامبر(ص) در قبال غذا و خواب «قناعت» است و شیوه ایشان در برابر زنان «كرامت» است، همان نگاهی كه خدا به انسان‌ها دارد، پیامبر(ص) هم همان نگاه را دارند. شیطان و انسان‌های شیطانی بر زنان نظری پست دارند و برعكسِ نظر آن‌ها؛ نظر پیامبر(ص) است، که نظر خاصی بر نساء دارند. این نظر همان نظر كریمانه‌ای است كه خداوند بر همة انسان‌ها دارد، محترم‌شمردن آن نوع از انسان كه مادر همة انسان‌ها است، انسانی از جنس زن. زن به این اعتبار تشابه به حق دارد، خداوند از یك زاویه منشأ عالم و امّ هستی است، پیامبر(ص) نیز از زاویة دیگری انگیزة خلقت عالم و امّ هستی می‌باشد و زنان هم از نظر مسیر خلقت انسان‌ها ظهور امّیت‌ الهی در هستی‌ می‌باشند، همة انسان‌ها از زنان هستند و كرامت انسان به كرامت زنان است. از این‌جاست كه می‌بینید پیامبر(ص)می‌فرمایند:
«حُبِّبَ إِلَیَّ مِنَ الدُّنْیَا ثَلَاثٌ ،النِّسَاءُ وَ الطِّیبُ وَ قُرَّةُ عَیْنِی فِی الصَّلَاةِ»(55)
برای من پسندیده شده از دنیا سه چیز: زنان، و بوی خوش، و نور چشم من در نماز است». این نگاه کجا و نگاه آلودة امروز دنیا به زنان کجا؟ به اسم احترام به زنان آن‌ها را بازی می‌دهند و هستة توحیدی خانواده را مضمحل می‌کنند، تا دیگر نه زن، زن باشد و نه مرد، مرد. در حالی که تمام دستورات اسلام در مورد زنان در راستای حفظ کرامت آنان است.(56)
قلبتان را در معرض شوق به پیامبر(ص) قرار بدهید، مثل چشمی است كه در معرض نور قرار داده‌اید، دیگر لازم نیست به نور بگویید كه بدرخشد، چراكه جنس نور، درخشیدن است. پیامبر(ص) مقام «لَوْلاكَ لَمَا خَلَقْتُ الْأَفْلاك»(57) است، و خداوند به آن حضرت خطاب فرمود: اگر تو نبودی، افلاک را نمی‌آفریدم؛ به این معنی که خداوند در خلقت عالم نظر به نور پیامبر(ص) داشت و بر اساس ظهور مقدس او عالم ایجاد شد تا بستر ظهور نور رسول خدا(ص) باشد، لذا نور وجود مقدس حضرت است که به تمام موجودات معنی می‌دهد و جایگاه هرچیزی را تعیین می‌کند. در تجربه نیز مشخص شده هر اندازه که انسان‌ها از آن حضرت فاصله بگیرند گرفتار پوچی و افسردگی و بی‌هویتی می‌شوند، و عملاً معنی خود را گم می‌کنند. حال اگر به مقام رسول خدا(ص) نظر كنید، بر جانتان نور می‌افشاند و راه رسیدن به نقطة کمال را می‌نمایاند و رعایت شریعت محمدی(ص) وسیلة جذب آن نور مبارک است. شریعت اسلام آمده است تا ما را به مقام تعادل اَحدیِ محمّدی(ص) نزدیك كند و از این طریق به همة زندگی ما معنی ببخشد.
شریعت اسلام را باید با این منظر نگاه کرد تا علاوه بر تخلق به فضائل آن حضرت به قلبشان نیز نزدیک شویم و به زندگی خود و به فلسفة وجودی عالم معنی ببخشیم، به‌خصوص در زمانی که جهان از پوچی و بی‌معنایی در رنج است.
چون در هنگام ذکر صلوات لازم است ذات مقدس رسول‌خدا(ص) و اهل بیت طاهرینش(ع) را مدّ نظر داشته باشیم، بدان‌جهت با نقل روایتی در اوصاف آن حضرت، بحث خود را تمام می‌کنیم و سپس به پرسش‌هایی که عزیزان فرموده‌اند، می‌پردازیم.