تربیت
Tarbiat.Org

بر درگاه دوست(شرح فرازهایی از دعاهای افتتاح، ابوحمزه و مکارم الاخلاق)
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی‏‏

وظیفه ما در عصر غیبت

اگر بخواهیم این فراز از دعاى افتتاح را صادقانه اظهار كنیم و از فقدان پیامبر و غیبت امام زمان علیهماالسلام اظهار نگرانى نماییم، باید در حفظ دین، از هر آنچه مى‌توانیم، دریغ نورزیم. حالِ ما باید به گونه اى باشد كه
( صفحه 156)
اگر امام زمان (علیه السلام) تشریف آوردند، آنچه به ما دستور مى‌دهند، بدون چون و چرا، پذیرا باشیم؛ آماده باشیم كه در خدمت آن حضرت از مال و جان و همه دلبستگى هاى خود بگذریم و همه را در اختیار ایشان قرار دهیم. آیا این گونه هستیم؟ چنین آمادگى را در خود مى‌بینیم؟
اصحاب معاویه در راه باطل از همه چیز مى‌گذشتند، ولى اصحاب حضرت على(علیه السلام) همیشه از زیركار شانه خالى مى‌كردند؛ وقتى جنگى پیش مى‌آمد به بهانه سردى هوا یا گرمى آن از معركه مى‌گریختند(خدا نكند كه ما اینگونه باشیم) تا آنجا كه در نهج البلاغه آمده است «واللّه لوددت ان معاویة ....» بخدا قسم دوست داشتم معاویه با من معامله كند بدین صورت كه بیست نفر از شماها را بگیرد و یك نفر از اصحاب خود را به من بدهد!
در یكى از دعاهاى شبهاى ماه رمضان مى‌خوانیم:
«وَ قَتْلا فی سَبیلِكَ فَوَفِّقْ لَنَا» ؛
بار خدایا، شهادت در راه خودت را نصیب ما بفرما
باید چنان خود را بسازیم كه از كشته شدن در راه خدا هراسى نداشته باشیم، بلكه طالب آن باشیم، باید از خدا بخواهیم كه نیتى خالص به ما عطا كند، صادقانه و خالصانه با او صحبت كنیم و واقعا از او بخواهیم كه ما را آنچنان قرار دهد كه حیات و ممات ما مورد رضاى او و امام زمان(علیه السلام) باشد. باید از او بخواهیم كه ما را از یاوران آن حضرت قرار دهد؛ به ما توفیق دهد كه آنچه خشنودى آن حضرت را فراهم مى‌كند، انجام دهیم و آنچه را نمى‌دانیم به ما بفهماند.
( صفحه 157)
ما علاقه مندیم كه امام زمان(علیه السلام) ما را رهبرى كند، چیزهایى را كه نمى‌دانیم به ما بیاموزد. چه بسا، در بین ما، كسانى باشند كه دوست دارند امام زمان(علیه السلام) را حتى در خواب زیارت كنند. پس یكى دیگر از كارهایى كه باید انجام داد این است كه هر انسانى باید براى بهره گیرى بیشتر از وجود امام عصر(علیه السلام) خواستار زیارت ایشان باشد. بنابراین، باید چنین لیاقتى را كسب كنیم تا بتوانیم آن حضرت را زیارت نماییم. وجود امام عصر(علیه السلام) اكنون هم براى ما بركاتى دارد، كسانى كه لایق باشند به آن نایل مى‌شوند:
«هَلْ اِلَیْكَ یَابْنَ اَحْمَدَ سَبیلٌ فَتُلْقى؟ هَلْ یَتَّصِلُ یُومُنا مِنْكَ بِغَدِهِ فَنَحْظى؟ مَتى نَرِدُ مَناهِلَكَ اَلرَّویَّةَ فَنَرْوى؟ مَتى نَنْتَفِعُ مِنْ عَذْبِ مائِكَ فَقَدْ طالَ الصَّدى؟ مَتى نُغادیكَ وَ نُراوِحُكَ فَنُقِرَّ عَیْناً مَتى تَرانا وَ نَراكَ؟
خداوند توفیق شناخت امام عصر(علیه السلام) و قدردانى از ایشان را به ما عنایت كند؛ توفیق محبت داشتن نسبت به ایشان و انتظار واقعى حكومت و ظهورشان را نصیب ما بگرداند؛ ما را به وظایف خویش در زمان غیبت آشنا سازد. توفیق استفاده از محضرش را در زمان غیبت و ظهور به ما مرحمت نماید.
اَللّهُمَ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِهِ وَ اَنْجِزْ لِوَلیِّكَ ما وَعَدْتَّهُ، اَللّهُمَ اَظْهِرِ كَلِمَتَهُ وَ اَعِلْ دَعْوَتَهُ وَانْصُرْهُ عَلى عَدُوِّهِ وَ عَدُوِّكَ، اَللّهُمَ بَلِّغْهُ مِنّا تَحِیَّةً وَ سَلاماً وَامْنُنْ عَلَیْنَا بِرِضاهُ وَ هَبْ لَنا رَأْفَتَهُ وَ رَحْمَتَهُ. اَللّهُمَ انْفَعْنا بِحُبِّهِ وَاحْشُرْنا فى زُمْرَتِهِ وَ تَحْتَ لِوائِهِ، آمینَ یا رَبَّ الْعالَمینَ.(93)
( صفحه 158)
پروردگارا، رحمت فرست بر محمد و آلش و محقق فرما آنچه به ولیت وعده دادى، خدایا، آشكار ساز كلمه اش (آئین حق) را برافراز دعوتش را و یاریش فرما بر دشمنش و دشمنت، خدایا، سلام ها و درودهاى ما را به او برسان و منّت نِهْ بر ما به رضامندیش و ببخش به ما مهر و رحمت اش را. خدایا، ما را به دوستى اش سود ده و محشور فرما ما را در گروهش و زیر پرچمش.

آمین رب العالمین