تربیت
Tarbiat.Org

تفسیر سوره شوری
حاج شیخ محسن قرائتی

سوره 42. شوری آیه 33،32

آیه
وَمِنْ آیَاتِهِ الْجَوَارِ فِی الْبَحْرِ کَالْأَعْلاَمِ‏
إِن یَشَأْ یُسْکِنِ الرِّیحَ فَیَظْلَلْنَ رَوَاکِدَ عَلَی‏ ظَهْرِهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّکُلِ‏ّ صَبَّارٍ شَکُورٍ
ترجمه
و از نشانه‏های (قدرت) او (حرکت) کشتی‏ها است در دریا که همچون علائمی برجسته‏اند.
اگر بخواهد باد را متوقف می‏کند پس کشتی‏ها بر پشت آب راکد می‏مانند. همانا در این امر برای هر صبر پیشه سپاسگزار، نشانه‏هایی (از قدرت خدا) وجود دارد.
نکته ها
«الجوار» جمع «جاریة» به معنای کشتی در حال جریان و حرکت است و مراد از «کالاعلام» یا کشتی‏های بزرگ و غول پیکر است و یا کوه‏های یخی در حال جریان.
از نقش باد در طبیعت نباید غافل بود. تنفس موجودات زنده، حرکت کشتی‏ها، انتقال ابرها، بارور شدن گیاهان و تعدیل سرما و گرما همه در گرو جریان باد است و امروزه باد از منابع انرژی به شمار می‏رود.
در قرآن کریم چهار مرتبه کلمه «صبّار» بکار رفته که به دنبال تمام آنها کلمه «شکور» آمده است و این نشانه آن است که صبر و شکر در کنار هم نقش ویژه‏ای دارند. در حدیثی از رسول‏خداصلی الله علیه وآله آمده است که ایمان دوشاخه دارد یک شاخه صبر وشاخه دیگر شکر است.**تفسیر صافی.***
پیام ها
1- تناسب میان آب دریا و کشتی از نظر وزن و حجم، از نشانه‏های قدرت الهی است. «و من آیاته الجوار فی البحر» (فرو نرفتن کشتی‏های غول‏پیکر در اعماق دریاها، به خاطر تفاوت‏هایی است که خدا میان اجسام و اجرام نهاده است.)
2- زمانی قدر نعمت شناخته می‏شود که از دست برود. «ان یشا یسکن الریح»
3- آنچه را ما یک نشانه و آیه می‏بینیم در نزد محقّقان پر حوصله چندین نشانه است. «لآیات لکلّ صبّار»
4- طبیعت و مظاهر آن چون آب و باد، برای کسانی آیه و نشانه است که بر سختی‏های دنیا صابر و بر رفاه آن شاکر باشند. «لآیات لکلّ صبّار»