تربیت
Tarbiat.Org

تفسیر سوره عنکبوت
حاج شیخ محسن قرائتی

سوره 29.‏ عنکبوت آیه 12

آیه
وَ قَالَ الَّذِینَ کَفَرُواْ لِلَّذِینَ آمَنُواْ اتَّبِعُواْ سَبِیلَنَا وَ لْنَحْمِلْ خَطَایَاکُمْ وَ مَا هُم بِحَامِلِینَ مِنْ خَطَایَاهُمْ مِّن شَیْ‏ءٍ إِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ
ترجمه
و کسانی که کافر شده‏اند، به کسانی که ایمان آوردند گفتند: شما راه ما را پیروی کنید، (اگر گناهی داشته باشد) ما گناهان شما را بر عهده می‏گیریم. در حالی که چیزی از گناهانشان را عهده‏دار نیستند؛ قطعاً آنان دروغگویانند.
نکته ها
منحرفان برای دعوت و تشویق دیگران به کار خلاف می‏گویند: اگر این کار گناهی دارد به گردن ما. در حالی‏که هیچ‏کس نمی‏تواند گناه دیگری را به عهده بگیرد. «و لْنَحمل خطایاکم و ما هم بحاملین»
شاید بتوان گفت: کفّار که علاقه دارند مردم از ایمانشان دست بردارند. «وَدَّ کثیرٌ من اهل الکتاب لو یَرُدّونَکم من بعد ایمانکم کُفّارا»**بقره، 109 .***، کار خود را در چند مرحله انجام می‏دهند:
الف: با آزار مؤمنان، مانع ایمان آوردن آنان می‏شوند. «یصدّون عن سبیل اللَّه»**حج، 25 و اعراف، 45 .***
ب: جنگ به راه می‏اندازند. «لا یزالون یقاتلونکم حتّی یردّوکم عن دینکم اِن استطاعوا»**بقره، 217 .***
ج: می‏گویند: شما لااقل در عمل پیرو ما باشید. «اتّبعوا سبیلنا» که اگر چنین نمودید، دیگر آزار و اذیّتی نمی‏شوید و ما تمام مسئولیّت ارتداد شما را بر عهده می‏گیریم. «و لْنَحمل خطایاکم»
د: اگر به هیچ یک از کارهای فوق موفّق نشدند، دوست دارند حداقل با آنان مداهنه و سازش کنید. «ودّوا لو تدهن فیدهنون»** قلم، 9.***

پیام ها
1- دشمنان، از شما دست بر نمی‏دارند و اهداف خود را تبلیغ می‏کنند. (مسلمانان هم گرفتار شکنجه و آزار جسمی کفّار بودند، «فتنة الناس» و هم مورد تهاجم فرهنگی، تبلیغاتی و روانی آنان.) «و قال الّذین کفروا للّذین آمنوا اتّبعوا سبیلنا»
2- ارتداد و بازگشت به کفر، گناه بزرگی است که کفّار ادّعا می‏کنند جبران می‏کنند. «و لْنَحمل خطایاکم»
3- در جهان‏بینی اسلام، هیچ‏کس بار کسی را به دوش نمی‏کشد. «و لا تزر وازرة وزر اُخری»**انعام، 164 .*** ولی در تفکّر دیگران چنین نیست. «و لْنَحمل خطایاکم» (هنوز کلیسا، گناهان دیگران را می‏خرد!)
4- وعده‏های کفّار و شیطان، تو خالی و بی‏اساس است. «و ماهم بحاملین» (شیطان نیز به انسان دستور می‏دهد کفر ورزد، ولی بعد از کفر ورزیدن، او را رها می‏کند. «اذ قال للانسان اکفر فلمّا کفر قال انّی بریٌ منک»**حشر، 16 .***)