تربیت
Tarbiat.Org

دستور العمل و مرواریدهای درخشان
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

روز بیست و چهارم:

بنابر اشهر روزی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله با نصارای نجران مباهله کرد و پیش از مباهله، عبا بر دوش مبارک گرفت و حضرت امیرالمؤمنین و فاطمه و حسن و حسین علیه‏السلام را داخل در زیر عبا نمود و فرمود: پروردگارا هر پیامبری را اهل بیتی بوده که مخصوص‏ترین خلق بوده‏اند به او، خداوند اینان اهل بیت منند پس از ایشان برطرف کن شک و گناه را و پاک کن ایشان را پاک کردنی. پس جبرئیل نازل شد و آیه تطهیر را در شان و منزلت ایشان آورد. پس حضرت رسول صلی الله علیه و آله آن چهار بزرگوار را برای مباهله بیرون برد. چون نگاه نصاری بر ایشان افتاد و حقیقت آن حضرت و آثار نزول عذاب را مشاهده کردند جرئت مباهله ننمودند و استدعای مصاحبه کرده و جزیه را قبول نمودند.
و در این روز حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام در حال رکوع انگشتر خود را (سائل) داد و آیهانما ولیکم الله؛ شأنش نازل گردید. و بالجمله، این روز شریفی است و در آن چند عمل وارد است:
1 - غسل
2 - روزه
3 - دو رکعت نماز و آن مثل (نماز) روز غدیر است در کیفیت و ثواب
4 - خواندن دعای مباهله که شبیه به دعای سحرهای ماه رمضان است.
5 - دو رکعت نماز انجام دهد با آداب و شرایط و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار کند پس اشاره کند به موضع سجود و بخواند: الحمدلله رب العالمین... و شایسته است در این روز تصدیق به فقرأء به جهت تاسی به مولای هر مؤمن و مؤمنه، امیرالمومنین علیه‏السلام و زیارت کردن آن حضرت و خواندن زیارت جامعه مناسب‏تر است.