تربیت
Tarbiat.Org

اخلاق در قرآن جلد اول - اصول مسائل اخلاقی
آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلاء و دانشمندان‏‏‏‏‏

پیوند مسائل اخلاقی با یکدیگر

7
فضایل اخلاقی غالباً با یکدیگر مربوطند همان گونه که رابطه نزدیکی در میان رذایل اخلاقی دیده می‏شود. به همین دلیل، جدائی کامل آنها از یکدیگر غالباً امکان پذیر نیست.
این پیوند و ارتباط گاهی به خاطر ریشه‏های مشترک آنها است و گاه به خاطر پیوند ثمرات و نتایج آنها با یکدیگر.
در قسمت اوّل یعنی پیوند ریشه‏ها، مثالهای روشنی داریم؛ غیبت کردن در بسیاری از موارد زائیده صفت رذیله حسد است، شخص حسود می‏کوشد با غیبت کردن کسی که مورد حسد اوست، آبروی او را ببرد و شخصیّتش را درهم بشکند؛ تهمت و افتراء، تکبّر و خودبرتربینی، تحقیر و کوچک شمردن دیگران نیز بسیار می‏شود که از همان رذیله حسد سرچشمه می‏گیرد.
بعکس، علوّ طبع همان گونه که جلو طمع را می‏گیرد، با حسد و کبر و غرور و تملّق و چاپلوسی نیز مبارزه می‏کند.
در مورد نتائج و ثمرات نیز این پیوند بخوبی دیده می‏شود، یک دروغ ممکن است سرچشمه دروغهای دیگر شود، و گاه برای توجیه آن دست به گناهان و خطاهای دیگری بیالاید؛ و یا با انجام یک جرم، جرائم دیگری انجام دهد تا آثار جرم اوّل را بپوشاند؛ و بعکس، انجام یک عمل اخلاقی مانند رعایت امانت، منتهی به محبّت و دوستی و پیوند در میان افراد یا تعاون اجتماعی و مانند آن می‏شود.
در روایات اسلامی نیز اشارات لطیفی به این امر مهم آمده است؛ در حدیثی از علی‏علیه السلام می‏خوانیم که فرمود: «اِذا کانَ فِی‏الرَّجُلِ خَلَّةٌ رائِعَةٌ فَانْتَظِرْ اَخَواتِها؛ هنگامی که در کسی صفت جالب و زیبایی ببینی، در انتظار بقیّه صفات نیک او، باش!»(76)
در حدیث دیگری از امام صادق‏علیه السلام می‏خوانیم که فرمود: «اِنَّ خِصالَ الْمَکارِمِ بَعْضُها مُقَیَّدٌ بِبَعْضٍ؛ صفات شایسته با یکدیگر مربوط و مقیّدند.» و در ذیل همین حدیث اشاره شده است به «صِدْقُ الْحَدیثِ وَصِدْقُ الْبَأْسِ وَاِعْطاءُ السَّائِلِ وَالمُکافاتُ بِالصَّنایِعِ وَاَداءُ الْاَمانَةِ وَصِلَةُ الرَّحِمِ وَالتَّوَدُّدُ اِلَی الْجارِ وَالصَّاحِبِ وَقُرَی الضَّیفِ وَرَأْسُهُنِّ الْحَیاء؛ راستگویی، مقاومت در میدان جنگ، بخشش به درخواست کننده، پاداش نیکی به نیکی، ادای امانت، صله رحم، محبّت نسبت به همسایه و دوست، و پذیرایی شایسته از مهمان، و در رأس همه آنها حیاء قرار گرفته است.»(77)
در واقع حیا که روح آن تنفّر از گناه و زشتیها است می‏تواند سرچشمه تمام افعال اخلاقی بالا بشود، همان گونه که صداقت پیوند نزدیکی با امانت و مقاومت در میدان مبارزه و پیوند و محبّت و دوستی با بستگان و دوستان و همسایگان دارد.
در حدیث سومی از امام باقرعلیه السلام می‏خوانیم: «اِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ جَعَلَ لِلشَّرِّ اَقْفالاً وَجَعَلَ مَفاتِیْحَ تِلْکَ الْاَقْفالَ‏ِالشَّرابُ، وَاْلِکْذبُ شَرٌ مِنَ الشَّرابِ؛ خداوند برای بدیها قفلهایی قرار داده و کلید آن قفلها را شراب قرار داده است و دروغ از شراب بدتر است.»(78) اشاره به این که دروغ می‏تواند سرچشمه انواع گناهان شود.
شبیه همین معنی به صورت فشرده‏تری در حدیث امام حسن عسکری‏علیه السلام آمده است آنجا که فرمود: «جُعِلَتِ الْخَبائِثُ کُلُّها فی‏بَیْتٍ وَجُعِلَ مِفْتاحُها اَلْکِذْبَ؛ تمام زشتیها و بدیها در اطاقی قرار داده شده (که درِ آن بسته است) و کلید آن دروغ است.»(79)
این سخن را با حدیثی از پیامبر اکرم‏صلی الله علیه وآله پایان می‏دهیم:
در روایتی آمده است، مردی خدمت رسول خداصلی الله علیه وآله آمد و عرض کرد: یارسول‏اللّه! من در پنهانی مرتکب چهار گناه می‏شوم، زنا و شرب خمر و سرقت و دروغ، فَاَیَّتُهُنَّ شِئْتَ تَرَکْتُها لَکَ؛ هر یک از آنها را که بفرمایی به خاطر تو آن را ترک می‏کنم! (گویا آماده ترک همه آنها نبود، می‏خواست یکی را به خاطر رسول خداصلی الله علیه وآله ترک کند.)
پیامبرصلی الله علیه وآله به او فرمود: «دَعِ الْکِذْبَ؛ دروغ را رها کن!»
آن مرد از خدمت پیامبرصلی الله علیه وآله بازگشت؛ هنگامی که تصمیم گرفت به سراغ عمل منافی عفّت برود، به خودش گفت اگر این کار را انجام دهم ممکن است پیامبرصلی الله علیه وآله از من سؤال کند، اگر راست گویم حد بر من جاری می‏کند، و اگر دروغ بگویم پیمان خود را با او شکسته‏ام (ناچار این عمل را ترک کرد).
سپس تصمیم به سرقت و شرب خمر گرفت، باز همین فکر برای او پیش آمد، به خدمت پیامبرصلی الله علیه وآله برگشت و گفت:
«قَدْ اَخَذْتَ عَلَیَّ السَّبیلَ کُلَّهُ فَقَدْ تَرَکْتُهُنَّ اَجْمَعَ؛ شما تمام راهها را بر من بستی، به همین جهت من تمام این گناهان را ترک خواهم نمود!»(80)
از مجموع آنچه گفته شد می‏توان نتیجه گرفت که در بسیاری از موارد برای تربیت نفوس و تهذیب اخلاق و مخصوصاً اصلاح بعضی از خلق و خوها باید از اموری که پیوسته و وابسته به آن است شروع کرد، و از مقارنات و خلق و خوهای دیگر که با آن مرتبط است کمک گرفت.