تربیت
Tarbiat.Org

گنجینه معارف‏ جلد 1
محمد رحمتی شهرضا

نکات‏

با اینکه انسان گمان می‏کند که توحید یکی از مسائل اسلام است و هزار مسأله دیگر در اسلام در کنار توحید قرار گرفته است، ولی وقتی با نگاهی دقیق‏تر می‏نگرد، می‏بیند اسلام سراسرش توحید است، یعنی تمام مسائل آن، چه آنها که مربوط به اصول عقائد است و چه آنها که به اخلاقیات و امور تربیتی و یا به دستورالعمل‏های روزانه ارتباط دارد، همگی یکجا و یکپارچه، توحید است.(755)
توحید، سرلوحه کتب آسمانی است.
کسی که توحید و محوریت خدا را درک نکند، هیچ یک از معارف را درک نمی‏کند.
امنیت روحی، در پرتو توحید حاصل می‏گردد.
بسم الله الرحمن الرحیم رمز توحید است و ذکر نام دیگران به جای آن رمز کفر، و قرین کردن نام خدا با نام دیگران، نشانه شرک. نه در کنار نام خدا، نام دیگری را ببریم و نه به جای نام او.
شناخت خداوند و صفات او، مقدمه دست یابی به توحید و یکتاپرستی است.
نظم و هماهنگی دستگاه آفرینش، نشانه توحید است، پس شما هم یکتا پرست باشید.
ریشه خدا پرستی در فطرت و وجدان همه مردم است.
آفرینش زمین و آسمان و باران و میوه‏ها و روزی انسان، پرتوی از ربوبیت خداوند است.
تمام ادیان آسمانی، اصول مشترک دارند توحید، معاد و انجام اعمال صالح.
توحید، سرلوحه مکتب انبیاست. و بعد از آن کارهای نیک قرار گرفته است.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: گفتن لا اله الا الله بهای بهشت است. هم چنان که امام رضا (علیه السلام) در حدیث قدسی نقل کرده‏اند: کلمه توحید، دژ مستحکم الهی است. آری! توحید، مایه نجات و رستگاری انسان است. البته همانگونه که می‏گویند هر کس به دانشگاه یا حوزه علمیه قدم گذاشت دانشمند شد. یعنی به شرط اینکه تمام دروس لازم را بخواند. گفتن لا اله الا الله نجات دهنده است، اما با داشتن شرایطش.
اعتقاد به توحید، همه قدرت‏ها و جاذبه‏ها را در چشم انسان کوچک و حقیر می‏کند. نمونه‏ای از آثار تربیتی توحید همین است که مسلمانان در برابر پادشاهان و صاحبان قدرت سجده نمی‏کردند. در دربار نجاشی پادشاه حبشه، پناهندگان مسلمان گفتند: لا نسجد الا لله ما به غیر خدا سجده نمی‏کنیم. (حج، 31) دحیه کلبی یکی دیگر از مسلمانان در کاخ قیصر روم، سجده نکرد و در جواب کاخ نشینان گفت: من برای غیر خداوند سجده نمی‏کنم.
توحید انسان را تا آنجا بالا می‏برد که حتی بهشت و دوزخ نیز برای او مطرح نمی‏شود. امامان معصوم: نیز برای تربیت چنین انسان‏هایی تلاش می‏کردند.
لازم است مسلمانان هر روز و در هر جا با صدای بلند، اذان بگویند و فریاد آزادی از بندگی خدایان دروغین و طاغوت‏ها را سر دهند. و گوش نوزادان خود را قبل از هر صدایی، با طنین توحید لا اله الا الله آشنا سازند.