تربیت
Tarbiat.Org

اخلاق در قرآن جلد دوم - فروع مسائل اخلاقی
آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلاء و دانشمندان‏‏‏‏‏

صبر در احادیث اسلامی‏

به گفته بعضی از علمای اخلاق، روایاتی که درباره فضیلت صبر و شکیبایی از معصومین علیهم السّلام به ما رسیده، بیش از آن است که به شمارش درآید. و در برخی از کتب که درباره صبر تألیف یافته، نزدیک به 900 حدیث از پیغمبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم و ائمه معصومین علیهم السّلام در این‏باره آمده است که به عنوان نمونه، بخشی از آن‏ها را گلچین نموده‏ایم:
1- رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم فرمودند: ألصّبر خیر مرکب مارزق اللّه عبداً خیراً له و لاأوسع من الصّبر؛ صبر بهترین مرکب سواری است؛ خداوند هیچ بنده‏ای را بهتر و گسترده‏تر از صبر روزی نداده است.(766)
تعبیر به بهترین مرکب، در این حدیث شریف اشاره به این دارد که صبر، وسیله رسیدن به همه سعادت‏ها و خوشبختی‏هاست انسان بدون آن به هیچ مقامی در دنیا و آخرت نمی‏رسد!
2- امیرمؤمنان علی علیه السّلام می‏فرمایند: علیکم بالصّبر فانّ الصّبر من الایمان کالرّأس من الجسد؛ بر شما باد به صبر و استقامت کردن؛ زیرا صبر نسبت به ایمان، همانند سر به بدن است.(767)
نشان می‏دهد که صبر نقش کلیدی برای تمام ابعاد زندگی انسان دارد، به همین دلیل در ذیل همین حدیث آمده است لاایمان لمن لاصبر له؛ کسی که صبر و استقامت ندارد، ایمان او پایدار نخواهد ماند.
3- در حدیث دیگر، همان حضرت علیه السّلام می‏فرمایند: لایعدم الصّبور الظّفر و ان طال به الزّمان؛ شخص صبور، پیروزی را از دست نخواهد داد هر چند طول بکشد.(768)
با توجه به این که هم صبر مطلق ذکر شده و هم پیروزی، نشان می‏دهد که این حکم در تمام ابعاد معنوی و مادی زندگی انسان‏هاست.
4- پیغمبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم، صبر را به منزله نصف ایمان شمرده‏اند: ألصّبر نصف الایمان؛ صبر نصف ایمان است.(769)
در بعضی از روایات، نصف ایمان را شُکرگزاری و نصف دیگر آن را صبر دانسته‏اند. صبر و استقامت برای رسیدن به نعمت‏ها و سپس شُکر نعمت؛ یعنی بهره‏برداری صحیح از مواهب و نعمت‏های الهی.
روشن است که این حدیث، هیچ منافاتی با احادیث گذشته ندارد؛ زیرا همان‏طور که بیان شد، اگر مؤمن صبر نداشته باشد ایمانش به خاطر موانعی که بر سر راه دارد، از بین می‏رود؛ هم‏چنین اگر شاکر نباشد، طبق این بیان (و لئن کفرتم انّ عذابی لشدید) نعمت‏ها از کفش می‏رود.
5- در حدیث دیگر، رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم در تعبیر زیبای دیگری فرمودند: ألصّبر کنز من کنوز الجنّة؛ صبر؛ گنجی از گنج‏های بهشت است.(770)
6- دلیل این امر با نقل حدیثی از امیرمؤمنان علیه السّلام به وضوح روشن می‏شود: ألصّبر عون علی کلّ أمر؛ صبر و شکیبایی به پیشرفت هر کار (مهمی) کمک می‏کند.(771)
زیرا همان‏گونه که می‏دانید، در نظام زندگی بر سر راه هر کار مهمی، موانعی قرار دارد که عبور از آنها فقط با نیروی صبر و شکیبایی ممکن است.
7- درباره شکیبایی در برابر گناه این حدیث نقل شده است: و من صبر عن معصیةاللّه فهو کالمجاهد فی سبیل اللّه؛ کسی که در مقابل عوامل گناه صبر کند، مقامش همانند مجاهد در راه خداست.(772)
آری هر دو مجاهد فی سبیل اللّهاند؛ با این تفاوت که یکی با دشمن بیرونی (جهاد اصغر) و دیگری با دشمن درونی (جهاد اکبر) می‏جنگد.
8- در حدیث دیگری از امیرمؤمنان علیه السّلام آمده است؛ ان صبرت أدرکت بصبرک منازل الأبرار و ان جزعت أوردک جزعک عذاب النّار؛ اگر صبر کنی، به خاطر صبر خود به مقامات ابرار و نیکوکاران می‏رسی و اگر بی‏صبری کنی، این بی‏صبری تو را در عذاب دوزخ وارد می‏کند.(773)
9- امام صادق علیه السّلام درباره صبر در برابر بلاها و حوادث تلخ زندگی، می‏فرمایند: من ابتلی من المؤمنین ببلاء فصبر علیه کأنّ له مثل أجر ألف شهید؛ هر کس از مؤمنان به بلایی گرفتار شود (و) شکیبایی را از دست ندهد، پاداش هزار شهید دارد.(774)
مرحوم علامه مجلسی رحمهم اللّه، بعد از ذکر این حدیث در جلد 68 بحارالانوار، این سؤال را مطرح می‏کند که چگونه این پاداش صحیح است، در حالی که شهید خود از صابران می‏باشد؛ زیرا در برابر دشمن صبر می‏کند تا شربت شهادت را می‏نوشد.
در جواب این سؤال می‏توان گفت: شهید در برابر تهاجمات دشمن صبر می‏کند و صابران در مقابل حوادث تلخ زندگی؛ مانند بیماری‏ها، ناکامی‏ها و از دست دادن عزیزان صبر می‏کنند.
دلیل دیگری بر برتری او نسبت به اجر شهادت، این است که شهادت یک‏بار است، ولی گرفتاری‏های تلخ زندگی، هزاران بار تکرار می‏شود.
10- پیغمبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم درباره پاداش معنوی صابران می‏فرمایند: من ابتلی فصبر و اعطی فشکر و ظلم فغفر اولئک لهم ألأمن و هم مهتدون؛ کسی که به بلایی مبتلا شود و شکیبایی کند و نعمتی به او برسد و شُکر آن را به جا آورد و مورد ستم واقع شود و (با بزرگواری) طرف را ببخشد، چنین کسانی امنیت و آرامش (در قیامت) دارند و آنها هدایت‏یافتگانند.(775)
11- امام صادق علیه السّلام می‏فرمایند: الصّبر یظهر ما فی بواطن العباد من النّور و الصّفاء و الجزع یظهر ما فی بواطنهم من الظّلمة و الوحشة؛ صبر، آنچه را که در درون بندگان خدا از نور و صفا وجود دارد، آشکار می‏کند و بی‏صبری و ناشکیبایی، آنچه را که در درون آنها از ظلمت و وحشت است، ظاهر می‏سازد.(776)
12- بحث احادیث صبر را با حدیث دیگری از امیرمؤمنان علیه السّلام پایان می‏دهیم: الصّبر مطیّة لاتکبوا و القناعة سیف لاینبوا؛ صبر و شکیبایی مرکبی است که هرگز به زمین نمی‏خورد و قناعت شمشیری است که هرگز از کار نمی‏افتد.(777)
این‏ها بخش مختصری از احادیثی است که درباره اهمّیّت صبر انسان‏ها و پاداش شکیبایان وارد شده است.
من از مفصّل این قصّه، مجملی گفتم - تو خود، حدیث مفصل بخوان از این مجمل ‏