تربیت
Tarbiat.Org

اخلاق در قرآن جلد دوم - فروع مسائل اخلاقی
آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلاء و دانشمندان‏‏‏‏‏

1- حجاب و ترک خودآرایی در انظار عموم‏

بی‏شک، یکی از اموری که به شهوت جنسی دامن می‏زند، برهنگی و خودآرایی زنان و مردان برای یکدیگر است که تأثیر آن، به خصوص در میان جوانان مجرّد، قابل انکار نیست، به گونه‏ای که می‏توان گفت: آلودگی به بی‏عفّتی رابطه مستقیمی به بی‏حجابی، برهنگی و خودآرایی در انظار عموم دارد؛ حتی طبق بعضی از آمارهای مُستَند، هر قدر این مسئله تشدید شود، به همان نسبت آلودگی به بی‏عفّتی بیشتر می‏شود؛ مثلاً، در تابستان که به خاطر گرمی هوا، برهنگی زنان بیشتر می‏شود، به همان نسبت مزاحمت‏های جنسی افزایش می‏یابد و به عکس، در زمستان که زنان، پوشش بیشتر دارند؛ این‏گونه مزاحمت‏ها کمتر می‏شود.
به همین دلیل، دستور حجاب یکی از مؤکدترین دستورهای اسلام است. قرآن مجید در آیات متعددی از جمله: آیات 31 و 60 سوره نور و آیات 33 و 53 و 59 احزاب، بر مسئله حجاب تأکید کرده است که گاهی زنان باایمان را مخاطب قرار می‏دهد و گاهی همسران پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم را و گاهی نیز با استثنا کردن زنان پیر و از کارافتاده، تکلیف بقیه را روشن می‏سازد؛ به این ترتیب با عبارات مختلف، اهمّیّت این وظیفه اسلامی را بازگو می‏کند.
بدیهی است که برداشتن حجاب، مقدّمه برهنگی، آزادی جنسی و بی‏بندوباری است که مشکلات و مفاسد ناشی از آن، در عصر و زمان ما بر کسی پوشیده نیست.
بی‏حجابی سبب می‏شود که گروهی از زنان، در یک مسابقه بی‏پایان، در نشان دادن اندام خود و تحریک مردان هوسباز شرکت کنند. این امر در عصر و زمان ما که به خاطر گرفتاری‏های تحصیلی و اقتصادی سن ازدواج بالا رفته و قشر عظیمی از جامعه را جوانان مجرّد تشکیل می‏دهد، آثار بسیار زیانباری دارد.
بی‏حجابی، علاوه بر این که از نظر اخلاقی سبب ناامنی خانواده‏ها و بروز جنایات می‏شود، ضمناً سبب ایجاد هیجان‏های مستمر عصبی و حتّی بیماری‏های روانی نیز می‏گردد که ثمره آن سستی پیوند خانواده‏ها و کاهش ارزش شخصیت زن در جامعه است.