تربیت
Tarbiat.Org

اخلاق در قرآن جلد دوم - فروع مسائل اخلاقی
آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلاء و دانشمندان‏‏‏‏‏

1- ضعف ایمان‏

ضعف ایمان، علّت اصلی نادیده‏گرفتن فرمان‏های الهی است. اگر انسان، خدا را حاضر و ناظر بداند و دادگاه بزرگ الهی را در قیامت با چشمان قلب خویش مجسم نماید؛ هرگز حدود الهی را نمی‏شکند و از مرزها تجاوز نکرده و آلوده شهوات و مفاسد اخلاقی نمی‏گردد.
این همان برهان الهی است که در بدترین شرایط زندگی حضرت یوسف علیه السّلام به سراغش آمد و او را از آلودگی به فحشا - که تمام زمینه‏های ارتکاب، موجود و موانعش مفقود بود - حفظ کرد.
اگر ایمان ضعیف گشته و توجّه به مبدأ و معاد کم گردد، زمینه طغیان شهوات کاملاً فراهم می‏شود که انسان در چنین شرایطی مثل حیوان درنده‏ای که از قفس خارج شده باشد و هیچ‏گونه مانعی در برابر خود نبیند، به همه جا حمله می‏کند و اگر کسی در برابرش ظاهر شود، می‏درد.
در این رابطه در حدیث علوی آمده است: من اشتاق الی الجنّة سلا عن الشّهوات؛ کسی که مشتاق به بهشت (و معتقد به آن) باشد، شهوات سرکش را به فراموشی می‏سپارد.(475)
گاهی نیز انسان برای بهره‏گیری از شهوات بدون قید و شرط، سدّ ایمان را در هم می‏شکند تا در شهوت‏پرستی آزاد باشد؛ قرآن مجید می‏فرماید: بل یرید الأنسان لیفجر أمامه - یسئل أیّان یوم القیامة(476)؛...بلکه انسان می‏خواهد (آزاد باشد و بدون ترس از دادگاه قیامت) در تمام عصر، گناه کند؛ (از این رو) می‏پرسد: قیامت کی خواهد بود؟! (سؤالی که نشانه انکار یا تردید است).